Izbrana poglavja iz sodobne kitajske družbe

Ure predavanj: 0

Ure seminarjev: 0

Ure vaj: 60

ECTS točke: 6

Nosilec/izvajalec: prof. dr. Rošker Jana, Zaposleni/pogodbeni bodoči

Analiza izbranih tematik, ki s sociološkega in antropološkega vidika obravnavajo sodobno kitajsko družbo. Konkretne teme se lahko vsako leto spreminjajo glede na aktualnost ali posebne specializacije nosilca in izvajalcev. Vključujejo, a niso omejene na problematike, ki so naštete v nadaljevanju. Kritična obravnava ideje homogene kitajske družbe in kulture. Etnična in jezikovna raznolikost, regionalizem, tradicionalne in moderne religiozne prakse. Vpliv ekonomskih sprememb na redefinicijo družbenih slojev. Urbanizacija in problemi podeželja, notranje migracije. Spremembe oblik in pomenov sorodstva ter drugih oblik solidarnosti. Demografske spremembe, vpliv politike enega otroka na odraščanje in izobraževanje, staranje. Spol in spolnost. Mediji in popularna kultura. Časovno je poudarek na obdobju reform in odpiranja LRK od konca 1970-ih, vendar v odnosu do historičnih procesov sprememb tradicionalne in moderne kitajske družbe.

- Brownell, Susan, ur. 2002. Chinese Femininities and Masculinities. University of California Press. https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=e000xww&AN=10842…
- Cohen, Myron L. 2005. Kinship, Contract, Community and State. Stanford: Stanford University Press. COBISS.SI-ID - 39996258
- Dutton, Michael. 1998. Streetlife China. Cambridge: Cambridge University Press. COBISS.SI-ID - 16788322
- Link et al., ur. 2002. Popular China: Unofficial Culture in a Globalizing Society. Lanham, Boulder, New York, Oxford: Rowman & Littlefield. COBISS.SI-ID - 40017762
- Li, Zhang. 2001. Strangers in the City: Reconfigurations of Space, Power, and Social Networks within China's Floating Population. Stanford: Stanford University Press. COBISS.SI-ID - 39648610
- Overmyer, Daniel L., ur. 2003. Religion in China Today. Cambridge: Cambridge University Press. COBISS.SI-ID - 30691682

Poleg naštetega tudi izbrani članki iz različnih družboslovnih revij ter poglavja iz monografij in zbornikov glede na tematske poudarke posameznega leta.