Predavanje dr. Stephanie Keulen: Primarna progresivna afazija: uporaba cerebralnega tDCS-a za izboljšavo jezikovnih kompetenc

Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje Filozofske fakultete vabi na predavanje dr. Stephanie Keulen (Vrije Universiteit Brussel) z naslovom Primarna progresivna afazija: uporaba cerebralnega tDCS-a za izboljšavo jezikovnih kompetenc, ki bo v četrtek, 9. marca 2023, ob 15.30 (predavalnica 02). Predavanje bo potekalo v angleščini.

Kratek povzetek:

Primarno progresivno afazijo pogosto označujejo kot demenco jezika. Osnovne patologije lahko vključujejo degeneracijo frontotemporalne možganske skorje ter Alzheimerjevo bolezen. Transkranialna stimulacija z direktnim električnim tokom (tDCS) je nevromodulacijsko orodje, ki se uporablja pri bolnikih z afazijo z namenom izboljšanja terapevtskega učinka. Cerebelarni tDCS (CBtDCS) je uporabljen manj pogosto, vendar zaradi prekrižanih cerebro-cerebelarnih povezav in zaradi poznejše degeneracije v primerjavi z drugimi možganskimi območji ni nelogična izbira pri populaciji s PPA. Predstavljamo protokol, ki uporablja CBtDCS pri (dvojezičnih) bolnikih s PPA.

19. 10. 2020

03. 09. 2020