Idrija – (rudarska) dediščina in njen sodobni odsev

Ogled mesta s poudarkom na dediščini bivalne kulture (foto: Jerneja Ferlež)

Ogled mesta s poudarkom na dediščini bivalne kulture (foto: Jerneja Ferlež)

28. februarja je skupina študentov, zaposlenih in drugih v okviru Leta dediščine FF obiskala Idrijo. Dogodek sta organizirala Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete in zavod ID20 iz Idrije, koordinirala in vodila pa ga je doc. dr. Jerneja Ferlež z omenjenega oddelka. 

Obisk je obsegal ogled mesta s poudarkom na dediščini bivalne kulture, povezane z rudarjenjem – vodil ga je zgodovinar Matevž Šlabnik (ID20), obisk Čipkarske šole – predstavitev klekljanja in razstave čipk je izvedla Maja Svetlik, ter Mestnega muzeja Idrija – po zbirkah je vodila etnologinja Mirjam Gnezda Bogataj. Kulinarično dediščino – žlikrofe v različnih izvedbah – so obiskovalci preizkusili neposredno – pri Škafarju.

Celodnevni obisk se je zaključil s tematskim pogovorom o različnih vidikih in potencialih idrijske kulturne dediščine. Sodelovali so: Tatjana Dizdarević, direktorica Centra za upravljanje z dediščino živega srebra  – CudHg Idrija, založnik in koordinator idrijske pisateljske rezidence Damijan Bogataj, direktor zavoda ID20 Matevž Štraus ter doc. dr. Jerneja Ferlež kot moderatorka. 

Tako ogledi kot pogovor so odprli številne uvide v pomen raznoterosti pristopov k ohranjanju in interpretiranju dediščine v mestu, ki po zaprtju rudnika živega srebra išče različne poti do posredovanja dediščinskih vrednot tako obiskovalcem od drugod kot domačinom. 

Zadnje novice

Novosti Znanstvene založbe Filozofske fakultete

Novosti Znanstvene založbe Filozofske fakultete

Mednarodni forum o prevajanju in tolmačenju 2025 – Moč besede in inteligentna prihodnost

Mednarodni forum o prevajanju in tolmačenju 2025, foto: Jana Petrak Zajc