Filozofska fakulteta koordinatorica projekta Erasmus+: "Literatura v praksi: strokovni izzivi branja, prevajanja in založništva v digitalni dobi (Litprax)"

Katedri za španski jezik in za književnost Oddelka za romanske jezike in književnosti sta bili v sodelovanju z mednarodnimi partnerji uspešni na razpisu Erasmus+ KA220-HED in pridobili sredstva za izvedbo projekta Literatura v praksi: strokovni izzivi branja, prevajanja in založništva v digitalni dobi, skrajšano Litprax. Osnovna cilja projekta sta razvijanje in krepitev bralnih kompetenc in pridobivanje prevajalskih veščin in strokovnih znanj s področja založništva. Koordinatorica projekta je izr. prof. dr. Maja Šabec, partnerske inštitucije pa so Univerza v Novem Sadu (Srbija), Zahodna Univerza v Timišvaru (Romunija), Španski nacionalni znanstvenoraziskovalni svet (CSIC) in slovenska založba Malinc. Projekt bo trajal 30 mesecev (januar 2022–junij 2024), njegov proračun znaša 300.000 evrov.

S projektom Litprax želimo prispevati h kakovostnejšemu izobraževanju s povezovanjem formalnih in neformalnih oblik poučevanja. Prednostna naloga je pritegniti v projekt študente vseh ravni študija hispanistike, ki bodo z aktivnim sodelovanjem tudi soustvarjali njegove vsebine. Dejavnosti bodo zajemale predavanja, okrogle mize, delavnice in poletno šolo in bodo usmerjene v literarno produkcijo, distribucijo in recepcijo. Študenti bodo v sodelovanju s profesorji, književnimi ustvarjalci, prevajalci, lektorji, uredniki in založniki pridobivali specifične kompetence najrazličnejših strok in se tako usposabljali za delo na področju prevajanja in založniških dejavnosti ter si s tem povečali zaposlitvene možnosti. Eden od pomembnih ciljev projekta je osvetlitev recepcije španske in hispanoameriške književnosti in literarne kritike 21. stoletja v Sloveniji, Srbiji in Romuniji.

Glede na opisane cilje bodo rezultati projekta trije: učni načrt izbirnega univerzitetnega predmeta, ki ga bodo akreditirale vse tri sodelujoče visokošolske institucije, prosto dostopen digitalni priročnik z zvezkom aktivnosti in prosto dostopna baza podatkov o prevodih in kritiški recepciji hispanoameriških književnih del 21. stoletja.

Poletni urnik knjižnice OEiKA

Sprememba GU Frančiška Lipovšek

Sprememba GU Alenka Cedilnik

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Mednarodna pisarna